Forward Lift 1000MCLDT Motorcycle ATV Lift
Forward Lift 1000MCLDT Motorcycle ATV Lift 1,000 lbs. Capacity
with Drop Tail and BJ10BK Motorcycle Jack
Forward motorcycle lifts: Stand up to work, then ride.
The 1000MCLDT motorcycle lift comes with a wheel vise and two 12″ extensions, making it great for motorcycles, ATVs, lawn mowers, golf carts, etc. Front wheel vise prevents wheel movement during securing, lifting and maintenance. Foot pedal controlled air valve operates on 100 psi air. Rear section (for the Droptail version) is removable for complete rear wheel access. Side extensions are standard for ATV and additional vehicle service. BJ10BK Jack is included with purchase.
Features and Specs
Features
- Includes Drop Tail and BJ10BK Motorcycle Jack
- (2) 12″ Removable Side Extensions With Mounting Kit Included
- Fully Adjustable Wheel Vise
- Foot Pedal Controlled Air Valve
- Extended Length Standard
- Fully Portable
Specifications
- Capacity: 1,000 lbs. (435kg)
- Maximum Rise: 33″ (838mm)
- Lowered Height: 7-1/4″ (184mm)
- Overall Width: 24″ (610mm)
- Overall Width: 48″ (1219mm) With Side Extensions
- Overall Length: 113″ (2870mm) With Ramp
- Overall Length: 93″ (2362mm) Without Ramp